O školePro studentyPro zájemce o studium

Aktuálně

Výsledky přijímacího řízení

Výsledky přijímacího řízení najdete zde...

>> více

PŘIJÍMACÍ ŘÍZENÍ

Termíny odevzdání přihlášek do dalšího kola přijímacího řízení: do 26. 8. 2020
Výsledky přijímacího řízení budou zveřejněny 27. 8. 2020.

Hodnocení za 2. pololetí

Informace o hodnocení za 2. pololetí a umožnění individuálních konzultací od 8. 6. 2020...

>> více
Zobrazit všechny aktuality >>

14 klenotů v srdci Evropy

Projekt 14 klenotů v srdci Evropy na SOŠ a SOU Třeboň

Studentky oboru Modelářství a návrhářství oděvů zvítězily v lednu v jihočeském kraji s výpravným modelem na večerní šaty a jsou zařazeny do projektu 14 klenotů v srdci Evropy. Autorkou celého projektu je naše nejznámější módní návrhářka Jana Berg. Díky ní škola získala unikátní látky z Paříže a Vídně.
 
Model bude představovat pro jižní Čechy typické vodní hladiny rybníků, které budou studentky symbolizovat valerově barevnými tafty, šifóny, mušelíny a tyly. Vlečka bude síťovaným materiálem připomínat rybářské sítě. Bude utkaná z drátků a kapky vody na síti budou symbolizovat korálky různých velikostí.

Šperkem pak bude skutečné vypreparovaná štičí hlava na kloboučku. Štičí hlavu na klobouček modelu nám připravili pod vedením odborných učitelů, v hodinách preparačního kroužku, žáci SŠ rybářské a vodohospodářské z Třeboně.

V připravovaném modelu se projeví i prvky rákosu, trávy a rosy. Samotná výšivka bude doplněna korálky a malými knoflíčky, protože tradiční knoflíkářské řemeslo pochází z nedaleké Studené a perlorodky, které se používají na jejich výrobu, dříve lidé lovili z rybníků a stok v okolí Třeboně.Knoflíčky vyrobili na zakázku ve Stylu Studená.

Šaty budou vyšity velmi pracnou metodou vyšíváním  z rybích šupin. Metoda je stará přes sto let. Při výšivkách dodržuje škola tradiční technologie, včetně zachování vzorů a postupů. Na samotné ušití a vyzdobení šatů má 31 studentek pod vedením učitelky výtvarných oborů pouze jeden měsíc. Mají za sebou i dost nepříjemnou práci, která zdánlivě k módě vůbec nepatří. Desítky tisíc rybích šupin musely máčet, pořádně proprat a očistit kartáčky. Šupiny po jedné rozkládaly a lisovaly, aby se nekroutily.

Hrubá práce se šupinami trvala více než týden.  Mezitím si dívky připravily a podrobně rozkreslily vzory výšivek. Každou ze šupin stříhají do požadovaných tvarů. Pro představu čtenáře – na jeden vzor kytičky je třeba i několik desítek šupin. Originální výšivky přitom pokryjí celý korzet šatů a také část sukně.

Postup při hotovení modelu na SOŠ a SOU dokumentovala televize Nova 4. března, a uvedla 20. března v přímém přenosu ve vysílání České Miss. Model vznikající na škole byl pro finalistku České Miss Christinu Zidkovou, Miss Prahy. S jednotlivými modely se lidé mohli seznámit na putovní výstavě v krajských městech. Na webových stránkách Ministerstva pro místní rozvoj mohl každý podpořit své favority v soutěži o nejatraktivnější model.                                                                        

Fotogalerie

Partneři naší školy:

Prym Consumer Czech RepublicNetkatalog - ověřená firmaKagawa university JapanSchulzentrum GmündZemědělská škola – Pôdohospodárska školaELECsprutcamProjekt UNIV2trentoeatonSUPŠ BechyněOPVK
Kontakty | Soutěže | Projekty | Akce školy | Prodejna výrobků | PRO RODIČE | Školní jídelna | Sklářské sympozium
© OA, SOŠ a SOU Třeboň 2012
Webdesign inoWeb, tvorba webových stránek na zakázku
Při poskytování našich služeb nám pomáhají soubory cookie. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte. Další informace Rozumím