menu
Vyhledat

Pražské památky

         Pražský hrad

Pražský hrad je nejvýznamnější český hrad. Byl založen v 9. stol. knížetem Bořivojem. Postupnými přístavbami a úpravami vznikl z hradiště založeného v 9. století jeden z největších hradních komplexů na světě. Často je považován za symbol města i České republiky. Součástí hradu je Katedrála sv. Víta, tradiční místo korunovací českých králů i jejich posledního odpočinku.

                   Chrám sv. Víta

Roku 1344 zahájil Karel IV. stavbu gotické katedrály. Katedrála svatého Víta, je dominantní stavba na Pražském hradě. Jedná se o trojlodní gotickou katedrálu se třemi věžemi. Kromě bohoslužeb se zde odehrávaly i korunovace českých králů a královen. Je místem uložení ostatků svatých zemských patronů, panovníků, šlechticů a arcibiskupů.

3.                           Loreta

V letech 1626 – 1627 ji nechal  postavit hrabě z Lobkovic. V průčelí je věž se zvonkohrou z roku 1694 od hodináře Petra Neumanna. V patře budovy je umístěn Loretánský poklad – soubor liturgických předmětů z 16. - 18. století. Díky zvonkohře patří Loreta i celé Loretánské náměstí mezi nejvyhledávanější místa Prahy.

 

4.                            Malostranské, Mostecké věže

Jsou to dvě různě vysoké věže postavené ve dvou odlišných stylech. Nižší věž se nazývá „Juditina věž“, protože byla součástí bývalého Juditina mostu a byla postavena v 2. polovině 12. století. Základy vysoké věže byly postaveny parléřovskou hutí na začátku 15. století. Gotická brána mezi oběma věžemi byla postavena nejspíše za Václava IV. a byla uzavíratelná dubovými vraty a železnou mříží.

5.                                Karlův most

Karlův most je jeden z nejkrásnějších mostů světa, patří mezi symboly Prahy.

Společně s Pražským hradem tvoří dominantu a světoznámé panorama, které touží vidět miliony turistů. Karlův most je nejstarší stojící most přes Vltavu v Praze a druhý nejstarší dochovaný most v České republice, nejstarší stojí v jihočeském Písku.

6.                                  Rudolfinum

Je novorenesanční budova na náměstí Jana Palacha. V její Dvořákově síni se pořádají významné koncerty, např. v rámci Pražského jara. Byla vystavěna v letech 18761881. Dnes je budova sídlem České filharmonie a Galerie Rudolfinum.

7.                                Staroměstské náměstí

Lidově řečený „staromák“  je podle mnoha turistů nejkrásnějším náměstím v celé Evropě. Má nezaměnitelnou a velmi dlouhou historii. Bylo svědkem mnoha dějinných událostí. Původně – zhruba v 10. století bylo rozlehlým tržištěm, které leželo ve výhodné poloze mezi Vyšehradem a Pražským hradem.  Od 14. století se za Jana Lucemburského stalo součástí Královské cesty, po které procházely velkolepé korunovační průvody králů k Pražskému hradu. Náměstí bylo v průběhu staletí svědkem mnoha slavností, rytířských turnajů a shromáždění, ale i poprav. Náměstí má dnešní tvar od 13. století, kdy kolem vyrostla souvislejší kamenná zástavba. Dnes je Staroměstské náměstí centrem všeho dění v Praze a místem, kudy po staletí kráčely české dějiny.
 

8.                                       Mariánský sloup

Na Staroměstském náměstí byl pískovcový barokní sloup se sochou Neposkvrněné Panny Marie a dalšími sochami na podstavci kolem sloupu. Sloup byl vztyčen na poděkování za úspěšnou obranu pražského souměstí před Švédy na podzim roku 1648. Sloup byl vysoký téměř 14 metrů. Po vzniku samostatného Československa dne 3. listopadu 1918 byl stržen rozvášněným davem, který ve sloupu spatřoval symbol svrženého habsburského režimu.

9.                                         Celetná ulice

Ulice na Starém Městě spojující Staroměstské náměstí s Náměstím Republiky, jedna z nejstarších pražských ulic. Vznikla při cestě z pražského souměstí do Kutné Hory, stříbrného srdce Království českého, její význam ještě vzrostl na konci 14. století, kdy v místech dnešního Obecního domu vzniklo městské sídlo českých králů a ulice se stala součástí a východištěm královské korunovační cesty. Ve sklepeních řady domů se dochovaly základy románských a gotických budov, které ulici původně lemovaly, většina jich ale byla později přestavěna na honosné renesanční a barokní šlechtické paláce a měšťanské domy. Současná podoba ulice je pochází z roku 1987, kdy byla provedena generální rekonstrukce všech domů, včetně obnovy fasád.

                                   Prašná brána

Je pozdně gotickou stavbou. Zde začíná první část Královské cesty, která vede odtud až na Pražský hrad. Původně stávala na jejím místě jedna z bran staroměstského opevnění, označovaná U sv. Ambrože. Její výstavba začala v roce 1475. Stavba však zůstala nedokončena, proto byla asi jen provizorně zastřešena. Postupně ztratila jakoukoli funkci a dokonce se uvažovalo o jejím zboření. Asi od poloviny 18. století sloužila jako skladiště střelného prachu, proto se jí začalo říkat Prašná. Roku 1757 utrpěla značné škody a roku 1799 byla opravena. Dnešní vzhled získala až v letech 18781886. Za předlohu posloužila podoba Staroměstské mostecké věže. Dnes je Prašná brána vysoká 65 metrů, vyhlídkový ochoz se nachází ve výšce 44 metrů a vede na něj 186 schodů.


 

Společné foto u Chrám sv. VítaChrám sv. Víta Karlův mostMariánský sloupRudolfinumLoretaMostecká věžStaroměstské náměstí

Vrchlického 567, 379 01 Třeboň

sekretariát: 389 822 150
ředitel: 389 822 153

info@sostrebon.cz

den otevřených dveří každý den od 8 do 14 hodin

Chcete udělit souhlas s využíváním sledovacích cookies?
Další informace

Přijmout Odmítnout